Akcja „Materac do betlejemskiej stajenki”

Na pewno wielu z Was spoglądając na bożonarodzeniową szopkę z żalem myślało o maleńkim Jezusie, któremu przyszło narodzić się w naszym świecie w tak mizernych warunkach.
Rzeczywiście wobec braku miejsca „w gospodzie” rodzice Jezusa decydują się na desperacki czyn, chronią się w pasterskiej grocie, która staje się miejscem narodzin Syna Bożego. W stajni, bez światła, jeszcze bez śpiewających aniołów, wszystko jest ciszą i skupieniem.
To dlatego, że bije z niej prostota, otwartość, czystość, niewinność, piękno, miłość… jest w niej miejsce dla każdego, nawet dla „osła i wołu”! To niefortunne miejsce narodzin Zbawiciela staje się na przestrzeni dziejów schronieniem dla odrzuconych przez społeczeństwo, dla chorych, nieproduktywnych, bezdomnych, dla odartych z praw, dla zdradzonych, dla ofiar gwałtów i wojen, dla zapomnianych, dla wdów i sierot … Każdy może znaleźć tutaj swój kąt.
Współczesna betlejemska grota to nie tylko ta oświetlona girlandami w parafialnym kościele. To również dom samotnej matki, to więzienie, to namiot uchodźcy, to slumsy wielkich miast, to szpital, to sierociniec… Jezus przychodząc na świat w ubóstwie przygarnia do siebie wszystkich jemu podobnych. Stara się im ulżyć w chłodzie, niebezpieczeństwie, głodzie i bezradności… Patrzy na potrzebujących naszymi oczami, pomaga im naszymi rękami.
Czas Bożego Narodzenia daje nam okazję do chwili zadumy nad ludzkim losem, nad ludzkim cierpieniem ale i ludzką radością ukrytą w prostocie i zwyczajności, w rodzinnym spotkaniu i świątecznych prezentach.

Kochani, jeszcze niespełna dwa miesiące dzielą nas od okresu Bożego Narodzenia. Niemniej jednak wystawy sklepowe już wkrótce będą nas zachęcać do sowitych zakupów świątecznych. Być może, że reklamowym harmiderze nie będzie miejsca na refleksje nad istotą świąt. Dlatego już teraz tą krótką świąteczną medytacją chciałbym was zaprosić o włączenie się w nową akcję, którą będziecie mogli wesprzeć potrzebujących z mojej misji w Awandjelo.
W ubiegłym roku dzięki Waszej pomocy ofiarowaliśmy ponad 40 osobom świąteczną paczkę. W tym roku proponuję Wam zajrzeć do sierocińca, który wspieram już od wielu lat. 44 dzieci znalazły tam w tym roku przyjazny kąt i schronienie. Można śmiało powiedzieć, że to kolejna współczesna betlejemska stajenka, która pomimo prostoty ofiaruje opuszczonym dzieciom odrobinę ludzkiego, rodzinnego ciepła. Dzieciaki to w większości sieroty oraz dzieci oskarżone o czary i wyrzucone z rodzinnych wiosek. Wiele dzieci ma poważne problemy osobowościowe i jest pod regularną opieką psychologów i pedagogów. Warunki materialne w sierocińcu, który utrzymuje się prawie wyłącznie z pomocy charytatywnej, są skromne. Jednak każdy przyjezdny zauważy, że nawet w ubóstwie i skromności kochające serca darczyńców i opiekunów dają dzieciom odrobinę szczęścia.

Wspólnie z dyrektorem sierocińca prosimy Was o pomoc w wymianie piankowych materacy i sienników dla dzieci. Te używane do tej pory maja już wiele lat i są mocno zużyte. Dzięki waszemu wsparciu świąteczna noc Bożego Narodzenia będzie dla dzieci wyjątkowo słodka.
Koszt jednego materaca to 30€. Trzeba zatem zebrać 1320€, jest to spore wyzwanie, ale wspólnymi siłami na pewno uda się je zrealizować. Wystarczy odrobina dobrej woli, trochę odwagi i doza miłości. Zapraszam Was z całego serca o dokonywanie wpłat (można je odliczyć od podatku) na poniższe konto:

Centrum Pomocy Misjom „MOYO”
Ul. Warszawska 826, Borzęcin Duży
05-083 ZABORÓW
Nr rachunku BGZ BNP Paribas: 29 1600 1127 1844 3217 0000 0001
z dopiskiem „Darowizna-Materace do sierocińca – TOGO”.

Dodatkowych informacji udzielam mailowo.