Budowa kaplicy w Kpanganzipio

Wspólnota w Kpanganzipio zaistniała pod koniec lat 90-tych i liczyła wtedy ok. 25 osób, dzieci i dorosłych. Od tego czasu mimo wysiłków księży salezjanów i miejscowego katechety prawie wcale nie ewoluowała. Przyczyn zapewne jest wiele. Z racji odizolowania wioski przez trudnodostępny busz, dzieci opuszczają rodzinne domy aby uczęszczać do szkoły w większych wioskach i miasteczkach. Po otrzymaniu podstawowego wykształcenia nie chcą już wracać do wioski gdzie życie jest dużo trudniejsze i wymagające. To z kolei sprawia, że wioska Kpanganzipio ma relatywnie stałą liczbę mieszkańców, w większości mocno przywiązanych do tradycyjnych kultów religijnych.

W 2001 roku wierni wybudowali własnymi siłami niewielką kaplicę z gliny (3x9m). Z pomocą księży salezjanów udało im się ją zadaszyć i otynkować. Niestety tego typu budynki są nietrwałe i wraz z upływającymi latami marzeniem chrześcijan z Kpanganzipio stała się możliwość wybudowania prawdziwej kaplicy z pustaków cementowych. I znowu Boża Opatrzność dała o sobie znać gdy jeden z moich dawnych profesorów z lat studiów w Belgii zaproponował sfinansowanie budowy nowej kaplicy.

Podobnie jak w przypadku budowy misji w Awandjelo i szkoły w Welou tutaj również wierni włączyli się w budowę zbierając 6 ciężarówek piasku, zasypując fundamenty i donosząc wodę do murarki. Budowa ruszyła …