Filmowa pasja

Film wyświetlany przez telewizor a od kilku lat przez projektor cieszy się tutaj w północnym Togo dużą popularnością. Jeszcze do niedawna widzowie nie zwracali uwagi na tytuł, na tematykę czy jakość filmu. Bywało i tak, że film bez dźwięku ( z powodów technicznych magnetowidu czy telewizora) miał taką samą oglądalność jak inny film z dźwiękiem. Tutejszych kinomanów przyciąga nie tyle fabuła co raczej ciekawość poznania jaki jest świat poza wioską, poza Afryką. Niskobudżetowe amerykańskie, chińskie czy brazylijskie filmy sprawiły, że wielu Togijczyków żyje dziś mitem amerykańskiego porządku i prawa, przekonaniem, że wszyscy Chińczycy to „karatecy” i że każdy „biały” człowiek jest niezmiernie bogaty.

Obecnie coraz więcej osób mieszkających w miastach i okolicach miast, mając dostęp do elektryczności, może pozwolić sobie na zakup niewielkiego telewizora (65€)i odtwarzacza DVD (25€). A to już wystarczy aby oglądać program krajowej stacji telewizyjnej oraz odtwarzać kompilacje filmów z całego świata sprzedawanych za 1€ na każdym większym targowisku.

Trudno tu oczywiście o filmy „wartościowe”. Dlatego od wielu lat staram się wypełniać tę lukę wyświetlając we wioskach takie filmy, które zachęcą do refleksji, których fabuła nie jest tanią fikcją i wymaga wyrażenia osobistej krytyki. Mam nadzieję, że moje wysiłki utrwalenia w Afrykańczykach „czystego” spojrzenia na życie ocalą wielu od dzikiego konsumpcjonizmu i medialnego prania mózgu.