Kanonizacja w Awandjelo

27 kwietnia, dzień niepodległości Togo, dziewiąta rano (w Rzymie godz. 11.00), już prawie wszystko zapięte na ostatni guzik… Pozostało mi tylko przynieść do kaplicy relikwie bł. Jana Pawła II, który za kilka chwil zostanie uroczyście ogłoszony Świętym. Dzieci, narzeczeni, chóry, i przedstawiciele parafii z dekanatu są już na miejscu. Na zewnątrz dwa razy więcej osób niż wewnątrz kaplicy, wypełnionej zresztą po brzegi. Księża z dekanatu ustawiają się do procesji, rozbrzmiewają pierwsze rytmy bębnów i tradycyjnych dzwonków. Ruszamy… aby w jedności z papieżem Franciszkiem ogłosić światu radosna wieść, że polski papież, patron naszej niewielkiej misji oraz bł. Jan XXIII zostaną wyniesieni na ołtarze i ogłoszeni Świętymi.

Ten uroczysty dzień stał się dla wielu parafian okazją aby wypraszać u Św. Jana Pawła potrzebne łaski i wstawiennictwo u Boga. 22 małych dzieci z woli rodziców zostało ochrzczonych. Wśród nich znalazł się również mały Jan-Paweł, który urodził się w przeddzień święta i przyjął imię świętego papieża (zdjęcie jego chrztu powyżej). Trzy uroczyste śluby pobłogosławione w czasie tej samej uroczystości stały się w sercach nowożeńców okazją aby wzywać błogosławieństwa opieki Św. Jana Pawła II w rodzinnym życiu. Każdy chciał zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy relikwiach i obrazie świętego Jana Pawła II. Każdy z parafian poczuł się dumny z powagi dnia i radości jaką przyniósł wszystkim przybyłym. Śpiewy, tańce nie zakończyły się wcale po ostatnim błogosławieństwie… Nikt nie miał zamiaru przestać chwalić Pana. Nawet wspólny posiłek nie przeszkodził w radości. W ten wyjątkowy dzień należało śpiewać i jeść równocześnie … i tak aż do 17-tej popołudniu.

Owoce kanonizacji już się mnożą, czekamy wciąż na kolejne. Biskupi wystosowali do papieża Franciszka prośbę aby Św. Jan Paweł II został Patronem Togo a w najbliższą sobotę 3 maja episkopat Togo odprawi uroczystą mszę św. dziękczynną w Kara, w miejscu gdzie 29 lat temu Św. Jan Paweł II błogosławił temu niewielkiemu państwu ofiarując mu 11 nowych kapłanów. W niedzielę 4 maja spotkanie młodych z dekanatu w Awandjelo; Jan Paweł zwróci się do serc młodych ludzi, tak bardzo zatroskanych o swoja przyszłość w tym biednym przecież kraju. Święty Janie Pawle II módl się za nami i wypraszaj u Boga potrzebne nam łaski!