Pora deszczowa

Koniec maja każdego roku to czas kiedy wszyscy z niecierpliwością oczekujemy pierwszych deszczów. Oczekujemy ponieważ często od ostatniego deszczu dzielą nas długie miesiące a spiekota gorących dni pory suchej staje się coraz bardziej nieznośna. Kiedy pierwszy chłodny dwudziestominutowy deszcz orzeźwia powietrze wszystkim poprawia się humor i przybywają siły. Zazwyczaj już nazajutrz wcześnie rano mężczyźni udają się w pole aby przygotować ziemię pod nowe uprawy.

Zaledwie dwa dni po pierwszym deszczu pojawiają się pierwsze kiełkujące trawy, a tydzień później żywa i soczysta zieleń nadaje już całemu pejzażowi życia. Przyznam, że uwielbiam ten czas w Afryce. Tak, pozwala mi on trochę odetchnąć, cieszyć się czystym nie przepoconym podkoszulkiem, odpocząć w duchu spoglądając na odnawiającą się wokół naturę. Zresztą zobaczcie sami na załączonym zdjęciu – jak się nie zachwycać gdy niebo w Afryce ofiaruje nam takie widoki.

Pora deszczowa w Togo to nie ciągły deszcz jak to bywa w lasach tropikalnych, ale powtarzające się mniej więcej co dwa dni 1-3 godzinne opady. Od kilku lat jednak zachodnia Afryka przeżywa poważne anomalie pogodowe. Bywa, że pora deszczowa się opóźnia, skraca lub przerywa w okresie gdy rolnicy najbardziej potrzebują deszczu. Jest to z pewnością konsekwencja efektu cieplarnianego jak i masowej wycinki drzew w całej zachodniej części Afryki. Cóż, póki nie upieczemy się na dobre w Afrykańskim słońcu, cieszmy się deszczem … 🙂