Trzecia parafialna pielgrzymka ku czci Św. Jana Pawła II

Dwie poprzednie mini-pielgrzymki odbyły się w gronie młodzieży. Tym razem bardziej wiekowi parafianie również chcieli do nas dołączyć. Cieszę się z tego przebudzenia wśród reszty parafian, bo świadczy to o rozwoju wiary, a co najmniej inicjatywy parafialnej.

W tym roku wyruszyliśmy 28 czerwca (prawie 160 uczestników) małymi 10-osobowymi grupami do Agbalossi, wioski oddalonej od Awandjelo o jakieś 7km. Oczywiście tutaj dystans nie jest najważniejszy, ale raczej tematyka rozważań oraz wspólnie dzielona wiara. Tematem był list Papieża Franciszka na światowy Dzień Młodych 2014 „Błogosławieni ubodzy w duchu …”. Jest to niewątpliwie temat, który wymagał od młodych ludzi konfrontacji z pojęciem „ubóstwa”, często rozumianego w znaczeniu materialnym. Refleksje, oparte o przygotowane wcześniej pytania, były czasami burzliwe, bo czy „ubóstwo”, z którego 90% procent Afrykańczyków pragnie się wydostać może być przyjęte, rozumiane i przeżywane jako Boże błogosławieństwo…?

Wielu musiało rozważyć ten temat w pryzmacie wiary, przekonać się, że dostatek, komfort i życie ponad stan nie koniecznie jest sposobem na uwolnienie się od „ubóstwa”. Ba, może nawet do niego prowadzić! W kontekście Afryki, w kontekście problemów z jakimi tutaj się borykamy odpowiedzi na postawione we wszystkich grupach pytania rzadko bywały jednoznaczne i przypuszczam, że nie pokrywają się zupełnie z refleksjami młodzieży w Europie. I tutaj po raz kolejny ujawnia się piękno Afryki i Afrykańczyków, którzy niejednokrotnie również nam „oświeconym” pomagają otworzyć oczy na bolesną rzeczywistość świata. Myślę, że podczas tego corocznego marszu wszyscy korzystamy z podejmowanych refleksji, wszyscy uczymy się czegoś nowego jedni od drugich, stawiamy sobie wymagania, nawet jeśli inni od nas nic nie wymagają. Wypełniamy w ten sposób nasze powołanie, doznajemy „błogosławieństwa” , cieszymy się sobą i otwieramy na innych. A to chyba dobry owoc opieki naszego patrona Św. Jana Pawła II…?

Po wspólnie przeżytej Mszy św. zainicjowaliśmy ideę z filmu „Podaj dalej…”. Postanowiliśmy (bynajmniej niektórzy z nas) podzielić się ludzką dobrocią z innymi, którzy jej potrzebują i rozpocząć „łańcuszek dobrych dzieł”. Aby zrozumieć myśl przewodnią zachęcam do obejrzenia filmu (dostępny na Internecie). Mam nadzieję, że każdy kto podjął się tego wyzwania doświadczy satysfakcji z czynienia dobra, tak zwyczajnie, prawie bezinteresownie.

Na koniec, po skromnym posiłku, który każdy przyniósł ze sobą, zagraliśmy mecz (bo przecież jesteśmy w czasie mistrzostw świata w piłce nożnej!) w mieszanych ekipach. Było radośnie, śpiewnie i wyczerpująco więc jak na prawdziwej pielgrzymce, takiej jaką znamy w polskiej tradycji – to porównanie ma tylko ułatwić wyobrażenie tego co tutaj przeżyliśmy. Święty Janie Pawle II, dziękujemy za opiekę!